Ostatni kwartał roku to okres rozpoczynających się przygotowań do zbiórki 1,5% PIT. Wraz z połową grudnia poznamy listę organizacji pożytku publicznego, które będą uczestniczyć we wsparciu swoich podopiecznych w ramach rozliczenia PIT za 2024 r. Co zrobić jeśli dana OPP nie znalazła się na wykazie publikowanym przez NIW?
Wykaz OPP - podstawowe informacje
Jednym z głównych źródeł finansowania działalności statutowej organizacji pożytku publicznego (OPP) są środki pochodzące z corocznej zbiórki 1,5% PIT. Odpis podatku należnego może zostać przekazany przez podatnika na rzecz organizacji, której dane figurują w elektronicznym wykazie OPP sporządzanym przez Narodowy Instytut Wolności.
Lista OPP jest publikowana w ramach Biuletynu Informacji Publicznej, najpóźniej do 15 grudnia roku podatkowego, którego dotyczy zbiórka 1,5% PIT i zawiera podstawowe informacje odnośnie organizacji uprawnionej do przyszłorocznej zbiórki w ramach zbliżającego się rozliczenia PIT.
Jakie informacje o organizacji znajdują się w wykazie?
Każda z organizacji pożytku publicznego powinna zweryfikować informacje dotyczące jej w wykazie:
- nazwa organizacji,
- adres jej siedziby,
- numer wpisu do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego),
- NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej), pod warunkiem, że został zgłoszony dla danej OPP oraz jest wpisany w KRS.
Niepoprawność danych lub nieuwzględnienie OPP w wykazie
W interesie organizacji pożytku publicznego jest weryfikacja, czy znajduje się na wykazie OPP oraz sprawdzenie poprawności danych jej dotyczących.
Uwaga! Publikacja listy organizacji uprawnionych do zbiórki 1,5% PIT następuje najczęściej przy końcu upływu terminu określonego w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czyli właśnie 15 grudnia. Biorąc pod uwagę, że w 2024 r. ostatni dzień wskazanego terminu przypada na dzień wolny od pracy (niedziela), wykaz OPP uczestniczących w rozliczeniu PIT w 2025 r. może zostać opublikowany kolejnego dnia roboczego - w poniedziałek, 16 grudnia 2024 r. |
Niezależnie od tego, w którym dokładnie momencie dojdzie do opublikowania wykazu OPP, organizacja, której zabraknie na tej liście bądź jej dane okażą się niezgodne ze stanem faktycznym, ma ograniczony czas na interwencję w swojej sprawie - do 31 grudnia 2024 r.
Kiedy OPP nie zostanie ujęta w liście dotyczącej zbiórki 1,5% PIT?
Przed przystąpieniem do omówienia, co organizacja powinna zrobić w razie nieopublikowania jej danych w wykazie OPP, w pierwszej kolejności należy wskazać, jakie warunki uprawniają do ujęcia podmiotu w omawianej liście. Są to przede wszystkim:
- terminowa publikacja rocznych sprawozdań z działalności organizacji: merytorycznego oraz finansowego,
- brak otwarcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości organizacji w stosunku do organizacji ubiegającej się o możliwość uczestnictwa w zbiórce 1,5% PIT.
Może dojść do sytuacji, w której realizacja pierwszego z wymienionych warunków - publikacja sprawozdań OPP w terminie - odbyła się bez winy organizacji pożytku publicznego bądź z powodu zaistnienia przyczyn od niej niezależnych.
Co zrobić, jeśli doszło do niedochowania terminów z braku winy OPP?
Należy mieć na uwadze, że przy ocenie, czy niedochowanie terminu na złożenie sprawozdań nastąpiło bez zawinionego działania OPP należy uwzględnić nie tylko okoliczności, które uniemożliwiły organizacji dokonanie tych czynności w terminie, lecz także okoliczności świadczące o podjęciu lub niepodjęciu przez działań mających na celu zabezpieczenie się w dotrzymaniu terminu. Wówczas OPP powinna uwiarygodnić należytą staranność oraz fakt, że przeszkoda, na którą się powołuje, była od niej niezależna i uniemożliwiła jej działanie nawet przy dołożeniu największego wysiłku możliwego w danych okolicznościach.
Pamiętaj! Termin zamieszczania sprawozdań dla OPP za 2023 r. upłynął 15 lipca 2024 r.