W jaki sposób można wydawać pieniądze otrzymane z 1% podatku dochodowego przekazanego przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego? Jakie ograniczenia obowiązują OPP w dysponowaniu tymi środkami?
Dysponowanie przez organizację środkami z 1% podatku dochodowego jest ściśle powiązanie ze statusem OPP i z podstawowym warunkiem uzyskania tego statusu, tj. prowadzeniem działalności pożytku publicznego.
Działalność pożytku publicznego
Organizacja pozarządowa, by uzyskać status organizacji pożytku publicznego, powinna prowadzić działalność pożytku publicznego, która jest skierowana do ogółu społeczności lub pewnej wyodrębnionej z uwagi na jej specyficzną sytuację grupy (np. bezdomni, chore dzieci).
Działalność pożytku publicznego jest ustawowo definiowana jako działalność społecznie użyteczna prowadzona przez uprawnione do tego podmioty (m.in. organizacje pozarządowe) w zakresie zadań publicznych określonych w ustawie o pożytku (art.4):
1% a prowadzenie działalności pożytku publicznego
Ustawa o działalności pożytku publicznego stanowi, że środki pochodzące z 1% mogą być wykorzystane przez daną organizację jedynie na prowadzenie działalności pożytku publicznego (art. 27 ustęp 2):
Konsekwencją takiego ujęcia jest, że dana organizacja może wydawać środki pochodzące z 1% na swoją działalność pożytku publicznego – tak jak została ona określona w statucie i we wniosku o przyznanie statusu OPP(należy mieć na uwadze spójność z zapisanymi w statucie celami).
Innymi słowy, to sama organizacja decyduje o przeznaczeniu środków z 1% – choć musi przy tym zachować pewne granice. Należy także pamiętać, że jeżeli do prowadzenia działalności organizacji konieczne są wydatki np. na rozbudowę samej organizacji – można tego rodzaju wydatki finansować ze środków pochodzących z 1%.
Kampania 1%
Oczywiście warto także przy wydawaniu środków pochodzących z 1% zachować zgodność z komunikatami, jakie organizacja kierowała do podatników w czasie kampanii 1%. Jasny komunikat dotyczący sposobu, w jaki środki zostaną wykorzystane, powinien stanowić główny element takiej kampanii, a dotrzymywanie zobowiązań wobec podatnika w tej kwestii to podstawa udanej komunikacji.
„Cel szczegółowy” w zeznaniu podatkowym
Standardowo podatnicy przekazujący na rzecz organizacji pożytku publicznego 1% podatku dochodowego mają prawo wskazać w swoim zeznaniu PIT tzw. cel szczegółowy. Parametr ten jest najczęściej wykorzystywany przez OPP, które realizują jednocześnie kilka projektów, ewentualnie prowadzą subkonta do swoich podopiecznych – pozwala to uzyskać od podatnika wskazówkę, jak dane środki powinny zostać wykorzystane.
Jednak nierzadko pole „cel szczegółowy” w zeznaniu podatkowym wypełniane jest całkowicie przypadkowo – wskazanie nie ma żadnego związku z aktualnymi działaniami organizacji, a nawet z jej celami. W takiej sytuacji należy pamiętać, że to organizacja decyduje ostatecznie o przeznaczeniu środków uzyskanych z 1%.
Pomimo że podatnik może w swoim zeznaniu PIT wskazać cel szczegółowy – wskazanie to nie jest wiążące dla OPP. Środki z 1% powinny zostać wykorzystane jedynie na prowadzenie działalności pożytku publicznego, a ponieważ to sama OPP zna swoją sytuację oraz potrzeby – wykorzystuje te środki w sposób uzasadniony właśnie nimi.
Termin wykorzystania środków z 1%
Termin wykorzystania środków z 1% nie został w przepisach określony – organizacja może więc wydawać pieniądze pozyskane w ten sposób w zależności od własnych planów i potrzeb.
Księgowe obowiązki związane z 1%
Przepisy dotyczące księgowania zobowiązują OPP do wydzielenia w planie kont odrębnych kont księgowych do wykazania operacji związanych ze środkami pochodzącymi z 1%.
Wydzielone powinny zostać następujące informacje, które znajdą się docelowo w sprawozdaniu finansowym:
- przychody otrzymane z 1%;
- koszty poniesione ze środków pochodzących z 1%;
- wynik finansowy w odniesieniu do 1%;
- koszty promocji kampanii 1% – w przypadku finansowana kampanii 1% z 1%.